Дистанційне навчання


МОНОГІБРИДНЕ СХРЕЩУВАННЯ.
Моногібридне схрещування — це схрещування особин, які відрізняються за однією досліджуваною ознакою. Класичні досліди з моногібридного схрещування провів Грегор Мендель. За наслідками цих дослідів він сформулював закономірності, які згодом було названо «законами Менделя».
Перший закон Менделя (закон одноманітності гібридів першого покоління): при схрещуванні генетично однорідних форм, які відрізняються за однією ознакою, всі гібриди першого покоління будуть одноманітними.
Другий закон Менделя (закон розщеплення): при схрещуванні гібридів першого покоління між собою в другому поколінні з'являються особини як із домінантними, так і з рецесивними ознаками в середньому співвідношенні 3:1.
Виходячи з другого закону Менделя, англійський генетик Уільям Бетсон у 1902 р. сформулював закон чистоти гамет: «кожна із статевих клітин гібридів є чистою щодо однієї з батьківських ознак», тобто містить лише один із алелів даного гена.
    Закономірності розщеплення мають статистичний характер. Це означає, що вони спостерігаються лише за достатньо великої кількості досліджуваних об'єктів. У задачах часто наводиться реальне розщеплення. В таких випадках слід визначити, якому теоретичному розщепленню  відповідає наведене в умові задачі реальне розщеплення.
       При розв'язанні задач на моногібридне схрещування слід користуватися таким алгоритмом:
 1) спочатку запишіть позначення алелів і відповідних проявів ознак;
 2) генотип рецесивної особини можна визначити відразу, оскільки можливий лише один його варіант;
 3) особини з домінантною ознакою обов'язково матимуть один домінантний алель, а другий можна визначити, знаючи, що в кожного гібрида один алель — від однієї батьківської особини, а другий — від іншої.
 Для полегшення розв’язання задач можна використати решітку Пенета.
 Зазвичай, по вертикалі записуються алелі, які містяться в жіночих гаметах, а по горизонталі — ті, що в чоловічих.

І. Повне домінування
Домінантний алель повністю подавляє дію рецесивного алелю.
Генотипи батьківських форм відомі
Вводиться позначення гену і вирішується задача.
ІІ. Неповне домінування
Домінантний алель не повністю подавляє дію рецесивного алеля.
В цьому випадку домінантні гомозиготи і гетерозиготи фенотипово будуть відрізнятися між собою.
ІІІ. Кодомінування
Домінантні алелі одного гену мають самостійний прояв і не подавляють один одного. В цьому випадку дозволяється алелі одного гену позначати різними великими літерами.
ІV. Множинний алелізм
Ген може бути представлений більше ніж двома алелями, але в організмі може знаходитись тільки два алелі – один від батька, один від матері.
За цим типом у людини успадковується група крові системи АВО.


При переливанні несумісних груп крові відбувається аглютинація – склеювання еритроцитів (аглютиногени зустрічається з відповідними аглютинінами  А – α, В – β.






Немає коментарів:

Дописати коментар